NHD-0108BZ-RN-YBW-33V
Part Number
NHD-0108BZ-RN-YBW-33V
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Category
Display Modules
Description
LCD MOD CHAR 1X8 Y/G REFL STN
NHD-0108BZ-RN-YBW-33V Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NHD-0108BZ-RN-YBW-33V PCB Footprint and Symbol
Brand Newhaven Display Intl
Product Line Optoelectronics
Subcategory LCD, OLED Character and Numeric
Series -
Number of Characters 8
Display Format 8 x 1
Character Format 5 x 8 Dots
Display Type STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode Reflective
Character Size 7.10mm H x 3.40mm W
Outline L x W x H 53.00mm x 24.20mm x 11.00mm
Viewing Area 35.00mm L x 12.60mm W
Backlight Without Backlight
Voltage - Supply 3.3V
Dot Size 0.60mm W x 0.80mm H
Interface Parallel
Operating Temperature -20°C ~ 70°C