NHD-4.3-480272FT-CTXL-CTP
Part Number
NHD-4.3-480272FT-CTXL-CTP
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Category
Display Modules
Description
4.3"" EVE2 TFT STD. MODULE CAP TO
NHD-4.3-480272FT-CTXL-CTP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NHD-4.3-480272FT-CTXL-CTP PCB Footprint and Symbol
Brand Newhaven Display Intl
Product Line Optoelectronics
Subcategory LCD, OLED, Graphic
Series -
Display Type TFT - Color
Display Mode Transmissive
Touchscreen Capacitive
Diagonal Screen Size 4.3" (109.22mm)
Viewing Area 95.44mm W x 54.20mm H