NLSV1T244MUTBG
| Part Number | NLSV1T244MUTBG |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC TRNSLTR UNIDIRECTIONAL 6UDFN |
NLSV1T244MUTBG Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | NLSV1T244MUTBG PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Translators, Level Shifters |
| Series | - |
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Unidirectional |
| Number of Circuits | 1 |
| Channels per Circuit | 1 |
| Voltage - VCCA | 0.9V ~ 4.5V |
| Voltage - VCCB | 0.9V ~ 4.5V |
| Input Signal | - |
| Output Signal | - |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Data Rate | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Over Voltage Protection, Power-Off Protection |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFDFN |
| Supplier Device Package | 6-UDFN (1.2x1) |
Quick Inquiry
| In Stock | 7201 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
