NOJB336M006RWB
| Part Number | NOJB336M006RWB |
| Manufacturer | AVX |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP NIOB OXID 33UF 20% 6.3V 1210 |
NOJB336M006RWB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | NOJB336M006RWB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AVX |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Niobium Oxide Capacitors |
| Series | OxiCap® NOJ |
| Capacitance | 33µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 700 mOhms |
| Current - Leakage | 4µA |
| Dissipation Factor | 6% |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1411 (3528 Metric), 1210 |
| Manufacturer Size Code | B |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 1210 (3528 Metric) |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 234 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
