NOJB686M004RWJ
| Part Number | NOJB686M004RWJ |
| Manufacturer | AVX |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP NIOB OXIDE 68UF 20% 4V 1210 |
NOJB686M004RWJ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | NOJB686M004RWJ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AVX |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Niobium Oxide Capacitors |
| Series | OxiCap® NOJ |
| Capacitance | 68µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 4V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.5 Ohms |
| Current - Leakage | 5.4µA |
| Dissipation Factor | 6% |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1411 (3528 Metric), 1210 |
| Manufacturer Size Code | B |
| Height - Seated (Max) | 0.083" (2.10mm) |
| Features | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | 1210 (3528 Metric) |
| Size / Dimension | 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 152 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
