NOJP156M004RWJ
Part Number
NOJP156M004RWJ
Manufacturer
AVX
Category
Capacitors
Description
CAP NIOB OXIDE 15UF 20% 4V 0805
NOJP156M004RWJ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NOJP156M004RWJ PCB Footprint and Symbol
Brand AVX
Product Line Passive Components
Subcategory Niobium Oxide Capacitors
Series OxiCap® NOJ
Capacitance 15µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 4V
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.1 Ohms
Current - Leakage 1.2µA
Dissipation Factor 10%
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Manufacturer Size Code P
Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
Features -
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)