NVMFD5877NLT1G
| Part Number | NVMFD5877NLT1G |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Transistors |
| Description | MOSFET 2N-CH 60V 6A 8SOIC |
NVMFD5877NLT1G Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | NVMFD5877NLT1G PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | - |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6A |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 39mOhm @ 7.5A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3V @ 250µA |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 20nC @ 10V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 540pF @ 25V |
| Power - Max | 3.2W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Supplier Device Package | 8-DFN (5x6) Dual Flag (SO8FL-Dual) |
Quick Inquiry
| In Stock | 11407 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
