OPL563A
| Part Number | OPL563A |
| Manufacturer | TT Electronics/Optek Technology |
| Category | Isolators |
| Description | OPTOISO PUSH PULL |
OPL563A Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | OPL563A PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TT Electronics/Optek Technology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Optoisolators - Logic Output |
| Series | - |
| Number of Channels | 1 |
| Inputs - Side 1/Side 2 | 1/0 |
| Voltage - Isolation | - |
| Common Mode Transient Immunity (Min) | - |
| Input Type | DC |
| Output Type | Push-Pull, Totem Pole |
| Current - Output / Channel | - |
| Data Rate | - |
| Propagation Delay tpLH / tpHL (Max) | - |
| Rise / Fall Time (Typ) | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | - |
| Current - DC Forward (If) (Max) | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Package / Case | 3-SIP, Side View |
| Supplier Device Package | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 191 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
