ORD 213/20-30 AT
| Part Number | ORD 213/20-30 AT |
| Manufacturer | Standex-Meder Electronics |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH REED SPST-NO 100MA 24V |
ORD 213/20-30 AT Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ORD 213/20-30 AT PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Standex-Meder Electronics |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Magnetic, Reed Switches |
| Series | ORD |
| Type | Glass Body |
| Circuit | SPST-NO |
| Operate Range | 20 ~ 30AT |
| Release Range | - |
| Current - Switching | 100mA (AC/DC) |
| Voltage - Switching AC | 24V |
| Voltage - Switching DC | 24V |
| Power - Rated | 1VA |
| Operate Time | 0.3ms |
| Release Time | 0.05ms |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | Axial |
| Length - Overall | 1.409" (35.80mm) |
| Size - Body | 0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm) |
| Height Above Board | - |
| Operating Temperature | - |
| Capacitance | 0.4pF |
| Current - Carry | 300mA (AC/DC) |
Quick Inquiry
| In Stock | 2289 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
