P1087
| Part Number | P1087 |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Transistors |
| Description | JFET P-CH 30V 350MW TO92 |
P1087 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | P1087 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | JFETs |
| Series | - |
| FET Type | P-Channel |
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS) | 30V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | - |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0) | 5mA @ 20V |
| Current Drain (Id) - Max | - |
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id | 5V @ 1µA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 45pF @ 15V |
| Resistance - RDS(On) | 150 Ohms |
| Power - Max | 350mW |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
Quick Inquiry
| In Stock | 129 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
