PBPC1003
| Part Number | PBPC1003 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | BRIDGE RECT 1P 200V 8A PBPC-8 |
PBPC1003 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PBPC1003 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Bridge Rectifiers |
| Series | - |
| Diode Type | Single Phase |
| Technology | Standard |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 200V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1V @ 5A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 200V |
| Operating Temperature | -65°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 4-Square, PBPC-8 |
| Supplier Device Package | PBPC-8 |
Quick Inquiry
| In Stock | 123 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
