PCAP01A DICE
| Part Number | PCAP01A DICE |
| Manufacturer | ams |
| Category | Data Converter ICs |
| Description | IC CAP TO DGTL 17BIT 500K DIE |
PCAP01A DICE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PCAP01A DICE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ams |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | ADCs/DACs - Special Purpose |
| Series | PICOCAP® |
| Type | Capacitance-to-Digital Converter |
| Number of Channels | 8 |
| Resolution (Bits) | 17 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 500k |
| Data Interface | I²C, SPI |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 2.1V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Die |
| Supplier Device Package | Die |
Quick Inquiry
| In Stock | 388 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
