PCF1A100MCL1GB
| Part Number | PCF1A100MCL1GB |
| Manufacturer | Nichicon |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP ALUM POLY 10UF 20% 10V SMD |
PCF1A100MCL1GB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PCF1A100MCL1GB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Nichicon |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Aluminum Polymer Capacitors |
| Series | PCF |
| Type | Polymer |
| Capacitance | 10µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 220 mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Ratings | - |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency | - |
| Ripple Current @ High Frequency | 700mA @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.157" Dia (4.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Quick Inquiry
| In Stock | 4677 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
