PCR1V271MCL1GS
Part Number
PCR1V271MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 35V SMD
PCR1V271MCL1GS Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PCR1V271MCL1GS PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series PCR
Type Polymer
Capacitance 270µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35V
ESR (Equivalent Series Resistance) 20 mOhm
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency 3.1A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)