PE-68280NLT
Part Number
PE-68280NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Power
Category
Transformers
Description
CURR SENSE XFMR 1:1:100 SMD
PE-68280NLT Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PE-68280NLT PCB Footprint and Symbol
Brand Pulse Electronics Power
Product Line Power
Subcategory Current Sense Transformers
Series PE-68XXXNL
Frequency Range 50kHz ~ 500kHz
Type Invasive
Current Rating (Amps) -
Inductance 14.8mH
ET (Volt-Time) -
Turns Ratio - Primary:Secondary 1:1:100
Current Ratio -
DC Resistance (DCR) 1.15mOhm Primary, 930mOhm Secondary
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.495" L x 0.490" W (12.57mm x 12.45mm)
Height - Seated (Max) 0.280" (7.11mm)