PH1090-75L
Part Number
PH1090-75L
Manufacturer
M/A-Com Technology Solutions
Category
Transistors
Description
RF TRANS NPN 70V
PH1090-75L Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PH1090-75L PCB Footprint and Symbol
Brand M/A-Com Technology Solutions
Product Line Semiconductors
Subcategory Bipolar (BJT) - RF
Series -
Transistor Type NPN
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 70V
Frequency - Transition -
Noise Figure (dB Typ @ f) -
Gain 10.70dB ~ 10.81dB
Power - Max 75W
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce -
Current - Collector (Ic) (Max) 6A
Operating Temperature 200°C (TJ)