PI4ULS5V202UEX
| Part Number | PI4ULS5V202UEX |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 8MSOP |
PI4ULS5V202UEX Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PI4ULS5V202UEX PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Translators, Level Shifters |
| Series | ULS |
| Translator Type | Voltage Level |
| Channel Type | Bidirectional |
| Number of Circuits | 1 |
| Channels per Circuit | 2 |
| Voltage - VCCA | 1.2V ~ 5.5V |
| Voltage - VCCB | 1.2V ~ 5.5V |
| Input Signal | - |
| Output Signal | - |
| Output Type | Tri-State, Non-Inverted |
| Data Rate | 20Mbps |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | Auto-Direction Sensing |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-MSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 4212 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
