PI7C9X1170BCLE
| Part Number | PI7C9X1170BCLE |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC SPI TO UART BRDG 16TSSOP 96PC |
PI7C9X1170BCLE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PI7C9X1170BCLE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Controllers |
| Series | - |
| Protocol | I²C |
| Function | Bridge, I²C/SPI to UART |
| Interface | UART |
| Standards | - |
| Voltage - Supply | 1.62V ~ 3.63V |
| Current - Supply | 6mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 219 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
