PMEG060V050EPDAZ
| Part Number | PMEG060V050EPDAZ |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE SCHOTTKY 60V 5A CFP15 |
PMEG060V050EPDAZ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PMEG060V050EPDAZ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Nexperia |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Single |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 5A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 12ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 400µA @ 60V |
| Capacitance @ Vr, F | 175pF @ 10V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Supplier Device Package | CFP15 |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
Quick Inquiry
| In Stock | 107 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
