PMEG100V100ELPDAZ
| Part Number | PMEG100V100ELPDAZ |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Category | Diodes & Rectifiers |
| Description | DIODE SCHOTTKY 100V 10A CFP15 |
PMEG100V100ELPDAZ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PMEG100V100ELPDAZ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Nexperia |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Rectifiers - Single |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Diode Type | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 10A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 14ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V |
| Capacitance @ Vr, F | 135pF @ 10V, 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN |
| Supplier Device Package | CFP15 |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
Quick Inquiry
| In Stock | 282 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
