PP100T120
Part Number
PP100T120
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Power Management ICs
Description
IGBT ASSEMBLY 3PHASE 1200V 100A
PP100T120 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PP100T120 PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory Power Driver Modules
Series -
Type IGBT
Configuration 3 Phase
Current 100A
Voltage 1.2kV
Voltage - Isolation 2500VDC