PRG21BC0R2MM1RA
| Part Number | PRG21BC0R2MM1RA |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Category | Circuit Protection |
| Description | PTC RESET FUSE 6V 750MA 0805 |
PRG21BC0R2MM1RA Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PRG21BC0R2MM1RA PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Murata Electronics |
| Product Line | Power |
| Subcategory | PTC Resettable Fuses |
| Series | POSISTOR®, PRG |
| Type | Ceramic |
| Voltage - Max | 6V |
| Current - Max | 10A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 750mA |
| Current - Trip (It) | 1.62A |
| Time to Trip | - |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | - |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | - |
| Resistance - 25°C (Typ) | 200 mOhms |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Ratings | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Thickness (Max) | 0.043" (1.10mm) |
| Lead Spacing | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 40325 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
