PS20M-0PC1FAR250KN
Part Number
PS20M-0PC1FAR250KN
Manufacturer
TT Electronics/BI
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 250K OHM 0.025W TOP
PS20M-0PC1FAR250KN Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PS20M-0PC1FAR250KN PCB Footprint and Symbol
Brand TT Electronics/BI
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series PSxxM
Resistance 250 kOhms
Power (Watts) 0.025W, 1/40W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Dual
Travel Range 20mm
Size / Dimension Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.276" H (35.00mm x 9.00mm x 7.00mm)