PS60M-0MC1BR100K
Part Number
PS60M-0MC1BR100K
Manufacturer
TT Electronics/BI
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 100K OHM 0.2W TOP 60MM
PS60M-0MC1BR100K Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PS60M-0MC1BR100K PCB Footprint and Symbol
Brand TT Electronics/BI
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series PSxxM
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Dual
Travel Range 60mm
Size / Dimension Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.276" H (75.00mm x 9.00mm x 7.00mm)