PSP01-082A-103B2
Part Number
PSP01-082A-103B2
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.5W TOP 100MM
PSP01-082A-103B2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PSP01-082A-103B2 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series Pro Audio PSP
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Motor
Travel Range 100mm
Size / Dimension Rectangular - 6.181" L x 0.551" W x 1.547" H (157.00mm x 14.00mm x 39.30mm)