PTA3043-2015DPA104
Part Number
PTA3043-2015DPA104
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
SLIDE POT 100K OHM 0.1W TOP 30MM
PTA3043-2015DPA104 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PTA3043-2015DPA104 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Slide Potentiometers
Series Pro Audio PTA
Resistance 100 kOhms
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Tolerance ±20%
Adjustment Type Top
Fader Type Standard
Travel Range 30mm
Size / Dimension Rectangular - 1.772" L x 0.354" W x 0.256" H (45.00mm x 9.00mm x 6.50mm)