PV36W103C01B00
Part Number
PV36W103C01B00
Manufacturer
Bourns
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
PV36W103C01B00 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PV36W103C01B00 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Passive Components
Subcategory Trimmer Potentiometers
Series PV36
Resistance 10 kOhms
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Tolerance ±10%
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Number of Turns 25
Adjustment Type Top Adjustment
Resistive Material Cermet
Mounting Type Through Hole
Termination Style PC Pins
Size / Dimension Rectangular - 0.378" x 0.197" Face x 0.394" H (9.60mm x 5.00mm x 10.00mm)