PVR100AD-B12V,115
Part Number
PVR100AD-B12V,115
Manufacturer
NXP
Category
Transistors
Description
TRANS NPN 45V 0.1A 6TSOP
PVR100AD-B12V,115 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PVR100AD-B12V,115 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory Bipolar (BJT) - Single
Series -
Transistor Type NPN + Zener
Current - Collector (Ic) (Max) 100mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 45V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic -
Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 160 @ 100mA, 1V
Power - Max 300mW
Frequency - Transition -
Operating Temperature 150°C (TJ)