PWD13F60
| Part Number | PWD13F60 |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Category | Power Management ICs |
| Description | POWER DRIVER |
PWD13F60 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | PWD13F60 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | STMicroelectronics |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | Industrial |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 320mOhm |
| Current - Output / Channel | 8A |
| Current - Peak Output | 32A |
| Voltage - Supply | 15V |
| Voltage - Load | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerVQFN |
| Supplier Device Package | 28-VFQFPN (10x13) |
Quick Inquiry
| In Stock | 1288 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
