QYX2A393JTP
| Part Number | QYX2A393JTP |
| Manufacturer | Nichicon |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 0.039UF 5% 100VDC RAD |
QYX2A393JTP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | QYX2A393JTP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Nichicon |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | QYX |
| Capacitance | 0.039µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Dielectric Material | Polyester |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.335" L x 0.177" W (8.50mm x 4.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Applications | General Purpose |
| Ratings | - |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 9247 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
