RHA0J471MCN1GS
Part Number
RHA0J471MCN1GS
Manufacturer
Nichicon
Category
Capacitors
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 6.3V SMD
RHA0J471MCN1GS Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RHA0J471MCN1GS PCB Footprint and Symbol
Brand Nichicon
Product Line Passive Components
Subcategory Aluminum Polymer Capacitors
Series FPCAP, RHA
Type Polymer
Capacitance 470µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) 9 mOhm
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 450mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.5A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.264" (6.70mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)