RJS 125-R STD
| Part Number | RJS 125-R STD |
| Manufacturer | Bel Fuse |
| Category | Circuit Protection |
| Description | FUSE BRD MNT 125MA 600VAC RADIAL |
RJS 125-R STD Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RJS 125-R STD PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Bel Fuse |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Electrical, Specialty Fuses |
| Series | RJS |
| Fuse Type | Board Mount |
| Current Rating (Amps) | 125mA |
| Voltage Rating - AC | 600V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Response Time | Slow Blow |
| Applications | Telecom |
| Features | - |
| Class | - |
| Approvals | CE, CSA, cURus |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial Bend Cylinder |
| Size / Dimension | 0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 15422 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
