RM100772BCB
| Part Number | RM100772BCB |
| Manufacturer | C&K |
| Category | Switches |
| Description | SWITCH ROTARY 8POS 500MA 24V |
RM100772BCB Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | RM100772BCB PCB Footprint and Symbol |
| Brand | C&K |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Rotary Switches |
| Series | RM |
| Number of Positions | 8 |
| Index Stops | Continuous |
| Number of Decks | 1 |
| Number of Poles per Deck | 1 |
| Circuit per Deck | SP7T |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) |
| Current Rating (Amps) | 500mA (DC) |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 24V |
| Actuator Type | Flatted (4.2mm Dia), Slotted |
| Actuator Length | 7.70mm |
| Angle of Throw | 45° |
| Contact Material | Brass |
| Contact Finish | Gold |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Features | - |
| Depth Behind Panel | 7.37mm |
Quick Inquiry
| In Stock | 926 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
