RV6NAYSD254A
Part Number
RV6NAYSD254A
Manufacturer
Precision Electronics Corporation
Category
Potentiometers, Variable Resistors
Description
POT 250K OHM 1/2W CARBON LINEAR
RV6NAYSD254A Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RV6NAYSD254A PCB Footprint and Symbol
Brand Precision Electronics Corporation
Product Line Passive Components
Subcategory Rotary Potentiometers, Rheostats
Series RV6
Resistance (Ohms) 250k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Built in Switch None
Number of Turns 1
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 295°
Resistive Material Carbon
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)