S220K25SL0N63L6R
Part Number
S220K25SL0N63L6R
Manufacturer
Vishay BC Components
Category
Capacitors
Description
CAP CER 22PF 1KV SL RADIAL
S220K25SL0N63L6R Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models S220K25SL0N63L6R PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay BC Components
Product Line Passive Components
Subcategory Ceramic Capacitors
Series S
Capacitance 22pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient SL
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Size / Dimension 0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.252" (6.40mm)