SA01
| Part Number | SA01 |
| Manufacturer | Apex Microtechnology |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOTOR DRIVER PAR 10POWERDIP |
SA01 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SA01 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Apex Microtechnology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | Apex Precision Power® |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 250mOhm LS + HS |
| Current - Output / Channel | 20A |
| Current - Peak Output | 30A |
| Voltage - Supply | 16V ~ 100V |
| Voltage - Load | 16V ~ 100V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 10-PowerDIP Module |
| Supplier Device Package | 10-PowerDip |
Quick Inquiry
| In Stock | 446 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
