SA60EE
| Part Number | SA60EE |
| Manufacturer | Apex Microtechnology |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOTOR DRIVER PAR SIP |
SA60EE Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SA60EE PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Apex Microtechnology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | Apex Precision Power® |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | - |
| Interface | Analog, PWM |
| Load Type | - |
| Technology | - |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 10A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 9.5V ~ 15V |
| Voltage - Load | 80V (Max) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Features | - |
| Fault Protection | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 12-PowerSIP, Formed Leads |
| Supplier Device Package | 12-POWER SIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 134 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
