SFP28S14L238K-F
Part Number
SFP28S14L238K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP 280VAC 1 3/4" QC TERM
SFP28S14L238K-F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SFP28S14L238K-F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Film Capacitors
Series SF
Capacitance 14µF
Tolerance ±3%
Voltage Rating - AC 280V
Voltage Rating - DC -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case Radial, Can
Size / Dimension 1.870" Dia (47.50mm)
Height - Seated (Max) 2.500" (63.50mm)
Termination Quick Connect, Disconnect
Lead Spacing 0.810" (20.57mm)