SFS44S30-10K475E-F
Part Number
SFS44S30-10K475E-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
30UF 10UF MOTORRUN QC TERM 440V
SFS44S30-10K475E-F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SFS44S30-10K475E-F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series SF, Dual Motor Start
Capacitance 10µF, 30µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 440V
Dielectric Material Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors 2
Circuit Type Bussed
Temperature Coefficient -
Ratings -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can
Size / Dimension 2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max) 4.870" (123.70mm)