SFS48S19L288K-F
Part Number
SFS48S19L288K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP 480VAC 2.0" QC TERM
SFS48S19L288K-F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SFS48S19L288K-F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Film Capacitors
Series SF
Capacitance 19µF
Tolerance ±3%
Voltage Rating - AC 480V
Voltage Rating - DC -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -40°C ~ 90°C
Mounting Type Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case Radial, Can
Size / Dimension 2.120" Dia (53.85mm)
Height - Seated (Max) 3.000" (76.20mm)
Termination Quick Connect, Disconnect
Lead Spacing 0.810" (20.57mm)