SG-210STF 50.0000MS3
Part Number
SG-210STF 50.0000MS3
Manufacturer
EPSON
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
SG-210STF 50.0000MS3 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SG-210STF 50.0000MS3 PCB Footprint and Symbol
Brand EPSON
Product Line Passive Components
Subcategory Oscillators
Series SG-210STF
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 50MHz
Function Standby (Power Down)
Output CMOS
Voltage - Supply 1.6V ~ 3.6V
Frequency Stability ±25ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 2.6mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)