SG6961DZ
| Part Number | SG6961DZ |
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC PFC CTLR CRITICAL COND 8DIP |
SG6961DZ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SG6961DZ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | ON Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | PFC (Power Factor Correction) |
| Series | - |
| Mode | Critical Conduction (CRM) |
| Frequency - Switching | 50kHz |
| Current - Startup | 10µA |
| Voltage - Supply | 12V ~ 20V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
Quick Inquiry
| In Stock | 371 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
