SJ6004DS2RP
Part Number
SJ6004DS2RP
Manufacturer
Littelfuse
Category
Thyristors
Description
SCR 4A TO252
SJ6004DS2RP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SJ6004DS2RP PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs
Series SJ
Voltage - Off State 600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 800mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6V
Current - On State (It (AV)) (Max) 2.56A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 4A
Current - Hold (Ih) (Max) 6mA
Current - Off State (Max) 5µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 25A, 30A
SCR Type Sensitive Gate
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)