SK055RTP
Part Number
SK055RTP
Manufacturer
Littelfuse
Category
Thyristors
Description
SCR NON-ISOLATED 1KV 55A TO220AB
SK055RTP Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SK055RTP PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs
Series -
Voltage - Off State 1kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 40mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.8V
Current - On State (It (AV)) (Max) 35A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 55A
Current - Hold (Ih) (Max) 60mA
Current - Off State (Max) 30µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 550A, 650A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C