SL08 12101
| Part Number | SL08 12101 |
| Manufacturer | Ametherm |
| Category | Circuit Protection |
| Description | ICL 120 OHM 25% 1A 8MM |
SL08 12101 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SL08 12101 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Ametherm |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Inrush Current Limiters (ICL) |
| Series | miniAMP |
| R @ 25°C | 120 Ohms |
| Tolerance | ±25% |
| Current - Steady State Max | 1A |
| R @ Current | 890 mOhms |
| Diameter | 0.315" (8.00mm) |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Approvals | UL |
Quick Inquiry
| In Stock | 5324 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
