SMDJ170CA
Part Number
SMDJ170CA
Manufacturer
Littelfuse
Category
Circuit Protection
Description
TVS DIODE 170V 275V DO214AB
SMDJ170CA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMDJ170CA PCB Footprint and Symbol
Brand Littelfuse
Product Line Power
Subcategory TVS - Diodes
Series SMDJ
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 170V
Voltage - Breakdown (Min) 189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 10.9A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)