SMP1500SCMC
Part Number
SMP1500SCMC
Manufacturer
STMicroelectronics
Category
Circuit Protection
Description
THYRISTOR 150V 400A DO214AA
SMP1500SCMC Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SMP1500SCMC PCB Footprint and Symbol
Brand STMicroelectronics
Product Line Power
Subcategory TVS - Thyristors
Series SMP-0SCMC, TRISIL™
Voltage - Breakover 180V
Voltage - Off State 150V
Voltage - On State 3V
Current - Peak Pulse (8/20µs) 400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100A
Current - Hold (Ih) 150mA
Number of Elements 1
Capacitance 75pF