SN74AS805BN
| Part Number | SN74AS805BN |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC GATE NOR 6CH 2-INP 20DIP |
SN74AS805BN Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SN74AS805BN PCB Footprint and Symbol |
| Warranty | Up to 1 year [Limited-Warranty]* |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Gates and Inverters |
| Series | 74AS |
| Logic Type | NOR Gate |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Inputs | 2 |
| Features | - |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Quiescent (Max) | - |
| Current - Output High, Low | 48mA, 48mA |
| Logic Level - Low | 0.8V |
| Logic Level - High | 2V |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 4.3ns @ 5V, 50pF |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
Quick Inquiry
| In Stock | 132 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
