SN74BCT2414DW
| Part Number | SN74BCT2414DW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC MEMORY DECODER 20-SOIC |
SN74BCT2414DW Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SN74BCT2414DW PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Specialty Logic |
| Series | 74BCT |
| Logic Type | Memory Decoder |
| Supply Voltage | 4.5V ~ 5.5V |
| Number of Bits | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 2444 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
