SN74F258DRG4
| Part Number | SN74F258DRG4 |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC DATA SELECTOR/MUX SGL 16SOIC |
SN74F258DRG4 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | SN74F258DRG4 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Series | 74F |
| Type | Multiplexer |
| Circuit | 4 x 2:1 |
| Independent Circuits | 1 |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |